Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • Makedonya'daki Harabati Baba Tekkesi'nde Neler Oluyor?

 • Makedonya'daki Harabati Baba Tekkesi'nde yaşayan Alevi- Bektaşi dervişler, 2002 yılından beri tekkeyi işgal altında tutan bir grubun kendilerine sürekli baskı yaptığını ileri sürdüler.

 • 2014-05-10 / 09:26:08
 • 0 Yorum
 • 1721 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A

 

 

 

 

makedonya'daki Harabati Baba Tekkesi'nde yaşayan Alevi- Bektaşi dervişler, 2002 yılından beri tekkeyi işgal altında tutan bir grubun kendilerine sürekli baskı yaptığını ileri sürdüler. Osmanlılardan kalan Kalkandelen'dek i (tetova) 500 yıllık tekkede yaşayan Derviş Abdul Muttalip Bekiri, Selefi olarak nitelediği grubun kendilerini yıldırılarak tekkeden kaçırılmak istendiğini belirtti. Derviş Bekiri, 2004 yılında NATO Helsinki Komitesi'nin, işgalci olduğu öne sürülen grubun dergahtan çıkartılması yönünde kararı bulunduğunu belirtti. Buna karşın makedonya Hükümeti'nin bu kararı yerine getirmediğini söyledi. Abdul Muttalip Bekiri, içinde bir çok yapı ve bahçe bulunan 24 bin metrekare alana sahip tekkede kendilerine ibadet için sadece 80 metrekarelik bir yer verildiğini dile getirdi.

SELEFİ GRUP KALAŞNİKOFLARLA GELDİ

Almanya'nın Köln kentinde katıldığı bir etkinikte açıklama yapan Derviş Abdul Muttalip Bekiri yaşananları şöyle anlattı: '2002 yılı Ağustos ayında 50 kişilik Selefi bir grup kalaşnikoflarla bizim Bektaşi meydanını gasp etti. Bütün binaları gasp edip bizi bir köşeye kapattılar. İbadet edebiliyoruz ama rahat değiliz. Biz İslamız, Alevi tarikatıyız, kardeşçe bir çözüm istiyoruz. Bizim de bu güneş altında ibadetlerimizi bildiğimiz şekilde yapma hakkımız vardır. Biz camiye karşı değiliz. Onları da bayramlarımız aşureye, nevruza davet ediyoruz. Bize baskı yapanlar İslam Birliği ve tetova Müftülüğü, Sünni kardeşlerimiz. Kendi şemsiyeleri altına girmemizi istiyorlar. BU SORUNU TÜRKİYE ÇÖZEBİLİR

Ben fakir dervişim, maaş almam, tekkede hizmet veriyorum. Tekkemiz 24 saat açıktır. Din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan herkesi kardeşçe kabul ediyoruz. 72 millete bir gözle bakarız. İslam Birliği'nden biri tekkede koruma gibi davranıyor, gelenlere rehberlik yapıp bizleri karalıyor. Sanki biz Müslüman değilmişiz gibi. Tekkemizin çok mal varlığı var, onların derdi pastadan pay almak. Bu soruna Türkiye istediği an çözüm bulabilir. İki kez Başbakan ve bakanlarla görüştüm. Yardım sözü verdiler ama bir şey çıkmadı. 2010 yılında tekkenin bir bölümü kundaklandı, evrakları yakmak istediler. Gönül ister ki bir çözüm olsun, kardeşçe yaşayalım.

SIRBİSTAN VE makedonya'DA SAVAŞTIM

Harabati Baba Tekkesi'nde ziyaretçi bir grubun çektiği görüntülerde koruma görevlisi olduğunu ileri süren Cumali adlı kişi, Osmanlı mirası tekkeyi silahlı arkadaşlarıyla 2002 yılında geri aldıklarını anlatıyor. O yıllarda UÇK (Kosova Kurtuluş Ordusu) askeri olduğunu söyleyen Cumali, tekkeyi daha sonra İslam Birliği'ne verdiklerini söylüyor. Ziyaretçilere ayrıca, tekkede 11 yıldır namaz kılındığını ve kadınlara Kuran kursu verildiğini bilgisini aktarıyor. Sırbistan ve makedonya'da savaştığını dile getiren Cumali, daha sonra ziyaretçilerden bağış topluyor.

Daha önce Harabati Baba Tekkesi ile ilgili olarak yayımlanan bir haber:

Harabati (Sersem Ali Dedebaba) Dergahı, Bir İşgal ve Günümüzde Yaşanan Büyük Trajedi

 

 

 

 

 

 

Etiketler

 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 0 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 0 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  ileri »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

ARŞİV