Yeni Üyelik Oluştur


Bir kullanıcı adı seçin


Yukarıda belirttiğiniz eposta adresinizi tekrar girin

Üyeliğimi Oluştur

×
Üye Girişi

Giriş Yap

×
 • Alevi köylerine baskınlar

 • Suriye’nin Lazkiye kırsalında, Semir Düvenci isimli Alevi genci fidye için kaçırıp, işkence ederek öldüren Tarık Sohta Konya’da çetesi için militan devşirmeye ve yardım toplamaya devam ediyor.

 • 2013-12-14 / 17:12:53
 • 0 Yorum
 • 2433 Kez Okundu
 • Punto:
  A
  A
  A

Suriye Türkmenlerinden olan Tarık Sohta, Lazkiye kırsalında oluşturduğu ağır silahlı çetesiyle dehşet saçıyor. Alevi köylerine baskınlar düzenleyen Sohta, yağma ve talanın yanı sıra, fidye için masum sivilleri kaçırarak, katlettiği iddia ediliyor. Onlarca insanı katleden ve Türkiye’de rahatlıkla dolaşan Tarık Sohta ve adamlarının Türkmen dağlarında El Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) hakim olmasıyla, Türkiye sınırına çekildiği, kendisinin ve kardeşinin Türkiye’ye gelerek, yeniden adam devşirmeye ve silah ve mühimmat bulmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Daha önce çetelere ulaştırılmak üzere silah ve roket başlığı üretimiyle gündeme gelen ve onlarca gencin cihat kandırmacasıyla Suriye’ye götürüldüğü Konya’nın bu çetelerin üssü durumuna geldiği belirtiliyor. Tarık Sohta’nın kısa bir süre önce ailesi ile birlikte Konya’ya gelerek, Meram İlçesi'nde ikamet eden ve çevresinde İslami Aktivist olarak tanınan Mehmet Kalay’ın evine yerleştiği, bölgedeki camilerden, İslami dernek ve vakıflardan destek aradığı belirtiliyor.

FİDYE İÇİN KAÇIRIP, ÖLDÜRDÜLER
Sohta ve çetesi Lazkiye'de işledikleri vahşi cinayetlerle tanınıyorlar. Sivil köylere dönük yağma amaçlı saldırılar yaptıkları, masum insanları kaçırdıkları ve fidye almalarına rağmen teslim etmeyip katlettikleri iddia ediliyor. Ağır silahlarla donanmış yaklaşık 300 kişilik çetesiyle kaçırdığı Semir Düvenci’ye işkence yaparken videosunu çekerek ailesine yolladığı (videoyu Yurt'un internet adresinden izleyebilirsiniz), ardından da Düvenci ailesinin fidyeyi ödemesine rağmen Semir Düvenci’yi öldürerek Türkiye sınırına gömdükleri iddia ediliyor.

Adam öldürmeyi meslek haline getirmiş bu acımasız katillerin Türkiye’de de suç işlemekten imtina etmeyecekleri belirtilirken, hedeflerinde yine Alevi ve aydın insanların olabileceği, yönlendirme ve çıkar karşılığında bölge halkına da saldırıda bulunabilecekleri ifade ediliyor.

Cinayet, fidye için insan kaçırmak, işkence yapmak, dünyanın neresinde olursa olsun, uluslararası bir suçtur. Bu suç şebekelerinin Türkiye de sivil vatandaşlar arasında dolaşmalarına izin vermek, suça ortak olmak demektir. Yetkilileri uyarıyoruz ve ihbar ediyoruz.

SİLAHLAR HEP KONYA'DAN
Adana'da yakalanan ve Konya'da hazırlanarak Suriye'ye götürüldüğü sanıklarca da itiraf edilen füze başlıklarının ardından, dört gün önce yine Konya'da yapılan bir operasyonda El Kaide bağlantılı oldukları iddia edilen 3 sanığın evlerinde 250 kiloya yakın bomba yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış kimyasal madde ele geçirilmişti. Sanıklar, ifadelerinin alınmalarının ardından çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Adana'da yakalanan füze başlıklarının bulunduğu kamyonun şoförü verdiği ifadede, aynı yerden Suriye sınırına yaptığı başka seferler de olduğunu ve yükünü boşalttığı merkezin jandarma karakolu tarafından korunduğunu belirtmişti.

MİLLETVEKİLİ DE GİREMEDİ
Silahların indirildiği ve çetelere teslim edildiği belirtilen jandarma korumasındaki bölgeye CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz giremedi. Eryılmaz, yaptığı açıklamada "Bizim Türk karakolunun bir kilometre berisinde bir kontrol noktası oluşturulmuştur. Kontrol noktasının ilerisinde Türk karakolu bulunmaktadır. Adana'da yakalanan silahlarla ilgili TIR şoförünün bu güzergahtan karakolun önüne getirildiği ifade edilmektedir. Silahların getirildiği yerin bu yer olduğunu tespit ettik. Burada bir inceleme yapmak istedik, ama izin çıkmadı. Ben bu bölgenin milletvekili olarak herkesin girip, rahatça çıktığı yerden maalesef giremiyorum.” dedi. Eryılmaz buraya getirilen silahların jandarma korumasında El Kaide ve ÖSO çetelerine bağlı milislere teslim edildiğini de iddia etti.

Yurt

Etiketler

 • Yorumlar
 • Yorum Yap
 • Şuanda 1. sayfadasınız, toplamda yorum sayfası var.
  Şuan 0 - 0 arasındaki içerikleri görüntülüyorsunuz ve toplam 0 içerik var.

  « İlk
  « Geri
  ileri »
 • Yorumunuz


  Yorumunuz

  Gönder

ARŞİV